Haberler
Ana Sayfa / Haberler / Arıt / KÖYÜMÜZ BARTIN74 HABERDE

KÖYÜMÜZ BARTIN74 HABERDE

http://www.bartin74.net/sayfalar/haber.asp       adresinde 16.09.2009 günü Söğütlü Köyümüz şu şekilde haber yapıldı.                                                                           

Çevre ve Orman Bakanlığı OR-KÖY Genel Müdürlüğü tarafından Bartın İl Müdürlüğü vasıtası ile Söğütlü  köylülerine “Enerji Isıtma Sistemleri Kredisi” verildi. Güneş enerjisi kredi yardımı eşit taksitle 3 yıl vadeli % 0(Sıfır) faizle uygulanan bir kredi. Arıt beldemizde pilot köy olarak belirlenen Söğütlü Köyünde 36 haneye güneş enerji ısıtma sistemi kuruldu. Sistemi kurduran vatandaşlar hiç faiz ödemeden üç yıl boyunca yıda bir defa olmak üzere 450 TL ödeme yapacaklar. Üç panelli ve 150 lt su hazneli dikey şekilli olan sistem ayrıca yoğun kış şartlarına da uygun.

Orman köylülerinin ormanlara olan tahribatını en aza indirmek, yenilenebilir ve sürdürülebilir bir kaynak olan güneş enerjisinin kullanılmasına yönelik duyarlılığı arttırmak, köy halkının odun, kömür ve türevleri gibi fosil yakıtlar kullanmayarak küresel ısınma tehlikesi karşısındaki olumsuz etkilerinin de en aza indirilmesi amaçlanan proje ile binlerce ağacın kesilmesinin önlenmesi yıllık odun tüketiminin azaltılması ve ekolojik dengenin korunması amaçlanmaktadır. Bu projede pilot köy olarak da Küre Dağları Milli Parkı mutlak zonuna sıfır komşu olan Söğütlü Köyümüzün seçimi isabetli bir karar.

Diğer Haberlerden

goldfish jumping out of the water

BU SENE Kİ GURUR KAYNAKLARIMIZ

Gençlerimiz bu sene göğsümüzü kabarttı. Daha önce mezun olup örnek olan abilerinin izinden giderek genclerimiz …

3 Yorum

  1. yorum yazan arkadaşlar, rumuz yerine gerçek isminizi yazarsanız memnun oluruz.

  2. http://www.arit.gen.tr ye teşekkürler. Arıt’la ilgili haberlerin herkesin duyması için hazırlamış olduğu altyapı sayesinde bunlar oluyor. Bu haberde olduğu gibi.

  3. sıradan bir iş olmadığı belli bunun kendi köyümüzde olması ayrı bir mutluluk bizler için. her hayırlı işte inşaallah köyümüz ilk sıralarda olur her zaman.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir