Haberler
Ana Sayfa / Dini Bilgiler / NASIL BİR DÜĞÜN….?

NASIL BİR DÜĞÜN….?

Düğün nişan merasimlerinde esas olan haram işlememektir. Haram işlememek şartıyla mahalli adetlere uygun her türlü merasim yapılabilir. Kadınlar kendi aralarında def çalıp oynayabilir. Düğünde içki vermek çalgı çalmak kadın- erkek karışık olmak haramdır. Osmanlılar zamanındadüğün yemeği perşembe günü ve gecesinde verilir o gece yani cuma gecesi zifafa girilirdi.Yatsı namazından sonra hoca efendi ile beraber mahallenin ileri gelenleridamadın yakınları damadı evine götürür evde Kur’an-ı kerim okunup dua edildikten sonra evden ayrılırlardı.

Düğünde az veya çok ziyafet vermek sünnettir. Resul-i ekrem aleyhisselam evlendiği zaman ziyafet vermiş. Eshab-ı kiramdan olan Abdurrahman İbn Avf’a evlenince “Bir koyun kesmek sureti ile de olsa ziyafet ver” buyurmuştur.
Düğünde zenginleri de fakirleri de davet etmelidir. Resulullah aleyhisselam: “O düğün ziyafeti ne kötü bir ziyafettir ki zenginler davet edilir de fakirler mahrum bırakılır” buyurmuştur.
Günah işlenmeyen düğünlere icabet etmek vacip ise de yemek yemek mecburiyeti yoktur. Diğer davetler sünnettir. Düğünde içki çalgı gibi dinen yasak olunan şeyler yapılıyorsa icabet edilmez. Eğeruygun olmayan şeylere müdahale etmeye gücü yetiyorsa müdahale eder. Topluluğa alimlerden salihlerden olan biri gelince hürmeten ayağa kalkmalıdır.
Bir hadis-i şerif’te şöyle zikredilmiştir: “Ziyafete davetsiz giden hırsız gibi girer yağmacı olarak çıkar.” Ziyafet sahibi davetsiz gelenleri de gönül hoşluğu ile kabul ediyorsa izinsiz gitmekte beis yoktur. Davetliler giderken ev sahibi misafirlerini kapıya kadar uğurlamalı gidenler de ev sahibinden izin istemelidirler.
Bir kimsenin evine misafir giden eve girerken de çıkarken de selam vermelidir. İzin almadan eve girmemelidir. Davet edenler iki veya daha fazla olursa en evvel davet edene veya yakın olana gitmelidir. Davet olunan kimse davet yerinde dine muhalif bir halden veya haram ve yasaklanmış eğlencelerden şüphelense veyahut yol uzak sahibi de fasıklardan biri ise davete gitmek vacip değildir.
Gerek düğün sahibi gerekse herhangi bir kimse haramdan hediye kabul etmemelidir. Bir adamın malının çoğu haram değilse onun hediyesini kabul etmek caizdir. Kadınların düğünde evde kendi aralarında eğlenmeleri def çalıp oynamaları caizdir.Gelinin gelinliği iç kıyafet olduğu ve dini açıdan uygun olmadığı için eskiden yabancı erkeklere gösterilmezdışarı gelinlikle çıkartılmazdı..

Eskiden yöremizde çoğu düğünler çalgılı ve içkili olurdu. Şimdi ise elhamdülillah bu bitti gibi.

Ama her nedense ortasını bulamadık bir türlü. Şimdide düğünlerimiz cenaze evini andırır oldu. Yukarıda zikrettiğim gibi kadınlar kendi arasında erkekler kendi arasında eğlenmeyi beceremedik birtürlü.

Umarım zamanla bunuda başarır islama uygun düğünler yaparız.

Diğer Haberlerden

evlilik

Meryem & Hasan

Nazım ve Nanife Poyraz Ailesi’nin oğlu Hasan ile Mukadder (Dayı) ve Döndü Poyraz Ailesi’nin kızı Meryem dünya evine giriyor. Gençlerimiz ve …

2 Yorum

  1. aminnn…

  2. Dinimizdeki kadın erkek arasındaki mahrem ve namahrem konuların teferruatını ALLAH için bir bilmiş olsak,işte o zaman ALLAH CC. korkusundan bu gibi düğün dernek vs. Toplantılarımızı ona göre tertip eder ve ona görede iştirak ederiz. İslam dini, iki insanın hanımları yanında olduğu halde aynı masada yemek yemeğe müsade etmediği halde bize ne oluyorki biz ALLAH CC. koyduğu sınırları aşıyoruz. Tabiki bu yazdıklarımı önce kendi nefsime söylüyorum.Mücella dinimiz buyuruyorki birinin bir ayıbını bir hatasını görürsen onu ayıplama,dön kendi ayıplarına bak.RABBIM kıyamet günü biz ümmeti Muhammedin sav. ayıp ve günahlarını örttüklerinden oluruz inşallah.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir