Haberler
Ana Sayfa / Dini Bilgiler / RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

RAMAZAN BAYRAMINIZ MÜBAREK OLSUN

Bayramlarda hep sevgi ve birlik mesajları verilir, doğrusu da budur. Çünkü bir toplumda sevgi, birlik ve paylaşma duyguları güçlüyse bayramlar da yürekten yaşanır. Bizim medeniyetimiz kardeşlik ve paylaşma medeniyeti… Batı’dakinin aksine, bizim fikir tarihimizde egoizmi, kaba hazcılığı savunan bir tek fikir adamı yoktur. Peygamber mirası olan şefkat duygusuyla ecdadımız, cami mimarimizde kuşlara bile yer ayırmış; sokakta kalmış hayvanlar için, kanadı kırık göçmen kuşlar için, çeyizi olmayan gelinlik kızlar için vakıflar kurmuştur.

İslâm’ın ve müslümanın saygınlığını korumak hepimizin görevidir. Bu da –içi boş hamaset edebiyatıyla değil- dinimiz ve dünyamız için çalışmakla olur; dinimizi ve dünyamızı mamur edecek hayırlı ve faydalı işler peşinde olalım.

Sevgili gençler! Okullarınızdaki başarılarınız; ve değerli çalışanlar! İş adamları! İş hayatınızdaki başarılarınız, sadece kendiniz için değil, aynı zamanda insanımızı mutlu etmek, yüce değerlerimizi korumak, ülkemizi mamur edip saygın yapmak için de gereklidir.

Ulu Peygamberimiz, “Birlik ve dirlik içinde olun, bölünüp parçalanmayın” buyuruyor. Birlik ve dirliğimizi koruyalım; toplumsal barış ve huzurumuzu güçlendirelim.

Düşünce farklılıklarını, -toplumlarının gelişmesi yerine- bölünüp parçalanması için kullanmak, ancak ilkel toplumlara yakışır.

Rahmet peygamberimiz, “İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız”   buyuruyor ve selâmlaşmayı sevginin başlangıcı olarak gösteriyor. Gelin, onun, “Tanıdığınız ve tanımadığınız herkesle selamlaşın”   diyen kutlu buyruğuna uyalım, böylece kucağımızı ve gönlümüzü herkese açalım.

İnsanların haklarını, aç ve açık olanların dertlerini kendi menfaatlerimizin üstünde tutalım. Kalkınmanın ve gelişmenin en başta gelen iki şartından biri beynimizi doğru ve faydalı bilgilerle donatmak, diğeri de ruhumuzu iman ve ahlâkî erdemlerle bezemektir. Bütün ahlâkî erdemlerin başı adalet, doğruluk, dürüstlüktür. Unutmayalım ki, bilgiden, doğruluk ve dürüstlükten sapmamız bize bir imparatorluk kaybettirdi.

Peygamberimiz, “Komşusu açken tok yatan bizden değildir”  buyuruyor. Bugün global köy haline gelen dünyamızda Afrika’da, Asya’da yoksulluk çeken, acı çeken insanlar da artık komşularımızdır. Ürettiğimiz değerler, iyilik ve şefkat kollarımız onlara kadar uzanabilmelidir. İşte, Pakistan’da görülmemiş bir felâket yaşanıyor. İki Cuma onlara yardım topladık; bu bayramda da topluyoruz. Bunu yapacağız. Çünkü bizim kültürümüzde âlicenaplık var; bundan sonra da olacak. Rabbimiz, “Şükrederseniz size daha fazlasını veririm”   buyuruyor. Malın şükrü vermektir. Biz verelim. Hiç merak etmeyelim. Allah, kuluna borçlu kalmaz. Daha fazlasını verir.

 

Ulu Peygamberimiz, “Kadınlar size Allah’ın emanetidir”  buyuruyor. Yüzyıllar boyunca ihmal ettiğimiz kadınlarımıza değer verelim, haklarına saygı gösterelim. Hatırlayalım ki, 

Peygamber Efendimiz, Berat gecesinde nafile namaz kılmak istediği zaman bile, yanındaki eşinden izin alma inceliğini göstermişti.

Yine o, çocuklara şefkatsiz davrananları, “kalplerindeki merhamet duygusu kurutulmuş kimseler”   olarak kınamıştır.  Çocuklarımıza, gençlerimize karşı şefkatli olalım; iyi yetişmelerine özen gösterelim.

Dinimizin birleştirici, kaynaştırıcı yapısının en önemli unsurlarından biri şu mübarek bayramlardır. Bu saatlerde ülkemizin her köşesinde milyonlarca insanımızın maddede ve ruhta bir ve beraber oldukları muhteşem manzaralar sergileniyor. Bunu dinimize, onun iman ve ahlâk dünyasından beslenen millî kültürümüze borçluyuz. Bu yıl ülkemizde Ramazan daha bir coşkuyla, huzurla, yardımlaşma ve paylaşma örnekleriyle yaşandı. Ne mutlu bize! Ramazanda kazandığımız, bayramda doruk noktasına ulaştığımız bu ruhu bütün aylarımıza, yıllarımıza yayalım.

 Bayramınız kutlu, geleceğiniz huzurlu ve mutlu olsun. 

 

 

 

 

Diğer Haberlerden

mehmemt-tutmus

Mehmet Tutmuş Vefat Etti

Köyümüz sakinlerinden Mehmet TUTMUŞ (Gallolu) vefat etmiştir. Cenazesi 18 Eylül 2018 Salı günü (yarın) öğle namazını …

1 Yorum

  1. ilhan dağlıoğlu

    tüm söğütlü köyü ve gurbette bulunanl-köylülerımızın mübarek ramazan bayramını kutlar saglık mutlulukla RABBİM tekrarını nasip eder insallah buarada sgk müdürümüz EKREM abime yeni görevinde basarılar dilerim hayırlı olsun

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir